Clean Room

اتاق تمیز یا Clean Room چیست؟

اتاق تمیز  یا Clean Room عبارت است از مکانی بسیار تمیز و مناسب که از نظر تعداد و سایز ذرات گرد و غبار معلق در هوا و شرایط محیطی مانند رطوبت، سرما، گرما و حتی فشار تحت کنترل باشد. با پیشرفت­‌هایی که روز به روز در ابعاد گوناگون علمی و صنعتی حاصل می­­شود، تجهیزات و دستگاه­‌های بسیار حساس و دقیقی ساخته می­شوند که بدون داشتن اتاق تمیز یا Clean Room، ساخت آن­ها میسر نیست.

با توجه به اینکه هر انسان در هر بازدم بین ۴۰۰۰۰ تا۴۴۰۰۰ ذره از خود ساطع می­کند، کارکردن درون این اتاق­‌ها شرایط ویژه­ای از نظر صحبت کردن، راه رفتن، نشستن و کار کردن و تهویه مطبوع دارد و حتی بعضی وقت‌­ها نیاز است که از صحبت کردن جلوگیری شود و ارتباط با زبان اشاره، باشد.

اتاق تمیز اصولا به محیطی گفته می­‌شود که جهت تولید و یا تحقیقات علمی و صنعتی در آن فعالیت­‌های دارویی، غذایی، آرایشی و بهداشتی صورت می­‌گیرد و در این محیط مقدار آلاینده­‌های زیست محیطی بسیار پایین ‌تر از حد معمول فضای یک محیط بسته می­‌باشد.

آلاینده‌ های معمول عبارتند از: گرد و غبار، میکروب­‌های معلق در فضا و بخار مایعات محیطی.

به طور دقیق­‌تر، کلاس های مختلف اتاق تمیز محیطی با آلایش کنترل شده ذرات معلق در فضاست که در هر متر مکعب آن تعداد معینی ذره موجود است. 

ساخت اتاق تمیز معمولا در خطوط تولید حساس همچون خطوط داروسازی، صنایع الکترونیک و میکروالکترونیک، غذایی، بیمارستان‌ ها و … به کار می­رود. در این محیط­ها میزان گرد و غبار، میکروب­­های هوازی، ذرات معلق و بخارات شیمیایی در سطح پایین و کنترل شده ‌ای نگه داشته می‌ شوند. ذرات معلق در اتاق­‌های تمیز معمولا بر اساس سایز ذرات در واحد متر مکعب و یا فوت مکعب نمایش داده می­‌شوند. به عنوان مثال در کلاس تمیز ۱۰۰،۰۰۰ (کلاس D) میزان ذرات بزرگ ‌تر از ۰.۵ میکرون باید کمتر از ۱۰۰۰۰۰ عدد در فوت ‌مکعب باشد و همین میزان در کلاس ۱۰۰ (کلاس A) کمتر از ۱۰۰ ذره در فوت ‌مکعب می­باشد.

قابل ذکر است موی انسان دارای قطر ۷۵-۱۰۰ میکرون می ‌باشد که ۲۰۰ برابر بیش از یک ذره ۰.۵ میکرونی است.

EnglishGermanPersian